bckground.gif
Fotorally

Ačkoliv to budou již dva měsíce, kdy se na pražském Strahově roztočily kola závodních speciálů, z pohledu počasí se to zdá být jako včera. Ona totiž matička příroda připravila pro diváky pořádnou show v podobě čerstvé sněhové nadílky a pro závodníky plné ruce práce:-) To ale již velmi předbíhám, takže se vraťme na začátek, jak se vůbec start s Opelem Adam Cup na Strahově zrodil. To, že Marek koupil pro Tomíka novou závodní moderní hračku již víte, to že jezdila již na Traivě také, ale to byla stále bez R značek, tedy nedalo se jezdit mimo uzavřené tratě. Jenže ono přihlásit u nás závodní auto registrované u našich východních sousedů je problém více než zapeklitý a pro našince značně nepochopitelný. Nebudu Vás tím zatěžovat, ale ještě pár dní před startem to na nějaké pokoření Prahy s Adamem vůbec nevypadalo. jenže Marek je bojovník nejen na závodní trati, ale i v pokoření úředního šimla a tak se i se značným přispěním paní štěstěny start uskutečnil.

Tréning byl více méně zbytečný, protože tratě byly stejné s minulým rokem, takže jsme rozpis jen mírně upravili. Po očku jsme ale sledovali předpověď počasí, kdy rosničkáři hlásili od západu příchod studené fronty s postupným sněžením. Jenže jede se v Praze, ne nikde na Šumavě, takže když to přes noc spadne, ráno to roztaje a odpoledne se jede za sucha. V Praze nebývá sníh ani v lednu:-) Proto jsme připravili suché měkké gumy a pro jistotu i mokré. Co kdyby:-) V sobotu ráno ale bylo v Praze bílo, teploty pod nulou, na silnicích kalamita - přece jen spousta pražáků ještě nepřezula na zimní. Tak jedem na Strahov a obouváme mokré gumy. Lepší alespoň s nějakým vzorkem na předek, na zadek se raději nekoukám, ačkoliv tam snad nějaký náznak vzorku byl:-) A hurá přes tunely proti proudu Vltavy na Zbraslav až ke startu RZ Točná. Je to kratičká RZ, ale zrádná a velmi technická. Prvních pár metrů a zjišťujeme, že mokré vůbec nefungují. Start a brzdy ještě dobrý, ale v zatáčkách to vůbec nedrží. Nějak jsme to projeli, hlavně to nepoťukat. Máme nový polep a ten Adamovi fakt sluší. Po první RZ je príma přeskupení a snídaně v Kart Centru Radotín. Po kávě a snídani jedeme na druhou RZ Točná a pak již směřujeme na Strahov. Od Malovanky se snažíme vyškrábat postranní cestou nahoru. Jenže ouha, tady je to jedno velké kluziště a pro dvoukolky není šance. Ještě že pár chytrých a ochotných lidí vzalo své vozy 4x4 obuté do kvalitních zimních pneu a jalo se nebohé dvouhraby na nevhodných pneu tahat do kopce. Ještě nikdy jsme nejel na laně takovou kládu. Adam lítal ze strany na stranu a takové boky by člověk nevymyslel. Táhlá levá do vrat, bok, těsné, ale fakt těsné minutí sloupku vrat a jsme na kopci. Velké díky posádce tažného vozu za super pomoc a adrenalinový zážitek:-)

Hned jedeme na start kolečka kolem Strahova. Objetí betonové skruže je výzva a pak už jen čtu a počítám kola. Klouže to fakt dost, ale pro diváky to musí být zábava. Sekvence Adama dává kvalty zcela přesně a rychle. Je to paráda, jak technika moderních aut funguje oproti historikům. Tady se prostě drží plný plyn a jen řadí či tahá za ručku. Ve fáčku se musí přemýšlet co a jak se zařadí, kdy brzdit, kdy přidávat. Adamovi přicházíme brzo na chuť a už se těšíme na další kolečka. Do konce zbývají již jen dvě RZ, otáčí se směr a jedeme. Poslední RZ se snažíme jet rychle, tak nějak čistě, ale gumy pro to nemají pochopení. Za těch pár kilometrů se vzorek ztratil úplně a tak je smyk i na rovince. Ale co, o čas tady nejde:-)

Je konec, balíme a těšíme se do tepla na vyhlášení. Je super, že na pódium jde každá posádka. Alespoň pohárek útěchy za účast. I to se cení, protože vzpomínky nám již nikdo nevezme. Bylo to fajn, ostatně jako každá rally která se dojede až do cíle. A nyní již přemýšlet a hlavně šetřit na Jänner. Ale to je další příběh, tak se těšte:-)

Dnes 2 - Měsičně 116 - Celkem 112594