01.gif
Fotorally

Po dlouhém odmlčení jsem zpět a rád bych  se s Vámi rád podělil o pohled, emoce a trochu i zamyšlení nad letošní bohemkou. S velkým zpětným odstupem musím říci, že takový ten silný rallyový zářitek se hledá velmi těžce. Bohužel se zdá, že bohemka už není to bohemkou 80 a 90 let. Trate jsou sice krásné, ale ... na to bude čas až závěrem.

Příprava na rally začala tradičně. Marek, jakož to jezdec a mechanik v jedné osobě připravuje auto (doma si vysloužil přezdívku Šnek), a já v roli spolujezdce s přezdívkou Podržmapka se seznamuje se Zvláštním ustanovením, časovým harmonogramem, propozicema a vůbec stohy papírů okolo. Naštěstí je to většinou stejné a tak největší čas zabere naplánovat seznamovací jízdy. Start je zas až v sobotu odpoledne ale je to dané tím, že se startuje v Mladé Boleslavi a výroba vozů má přednost před jakýmkoliv závoděním. Průjezd rampou a po 50m hned start do letošní novinky Super městské speciálky. Tuhle RZ bych nazval jedním slovem průs... Jízda mezi obrubníkama, vytrhané dlažební kostky a díry jak na mamuty, pořadatelé, kteří ukazují "pozor díra, jeďte pomalu" a to na rychlostní zkoušce, to jsem nezažil ani na Erzetce Líně. A to jsem na Bohemii! Doufám, že se to již nepojede. Pak následoval přejezd na ty pravé RZ, ale tak časově naprnutý přejezd jesm ještě nezažil. Auto ždímáte na dálnici téměř v omezovači, ve vesnicích se o dodržování předepsané rychlosti nedá ani hovožit a nedej bože, že jede nějaký civil o něco pomaleji. Pak nezbývalo než riskovat papíry a předjet na plné čáře a podobné prasárny. Reklama na rally jak vyšitá. Ale jsem na minutu přesně a bez pentle na místě startu pro nás nové RZ Chloudov. Krásná a technická RZ. Jedeme v pohodě, a čas je docela dobrý. Při absenci posádek na Suzuki Swift je to b naší třídě E1 boj Favoritů. Petr Farník jasně dominuje, ale s Vlastou Čuřínem a Jirkou Teršem jedeme ve vteřinách. Pak zas rychle na další RZ s názvem Zlatá. Jedna z nějtěžších a nejhezčích RZ u nás. Na startu nás zastihla strašná bouřka a i na mokrých to byla klouzačka ze strany na stranu. V cíli k našemu údivu vyžaduje reportér rozhovor, to se nám ještě nestalo:-). Ale není čas ztrácet čas a musíme rychle, fakt rychle do servisu. Motor zase v omezovači a papíry málem v čistírně. No a tak to šlo od RZ k RZ. Při průjezdu druhým Chloudovem se kousek po startu stala nemilá věc. Přestal jít interkom. Hulákat v autě bych fakt už nikdy nechtěl:-)

V neděli ráno jsme jako většina vyjeli na mokrých, ale rychle to oschlo. Pneumatiky, krásné staré dobré Matadory, mizely před očima. Pak bylo Cetno, tedy po staru Vinec-Skalsko. A zase obdobná chyba jako loňský rok. Špatně jsme si napsali seznamovačky a přehlídli jeden přírodní retader. Takže jsme si trochu couvli a nechali tam tak 10s. Po této RZ přišla RZ Staroměstská. To je jiné kafe městské RZ. Moc pěkná zkouška a divácky atraktivní. V servisu jsme to dali na suché a vyrazili do poslení rundy. Druhý průjezd Radostínem byl pro nehodu zrušen, takže objízdnou trasou na poslední dvě. To jsme již byli ve vedení třídy E1, protože Petra Farníka postihly problémy s elektrokou, kdy musel na několik minut zastavit. Kousek za námi byl však Vlasta Čuřín a tak to byl boj o první flek do poslední RZ. Přez závěrečnou Staroměstskou jsme měli k dobru pouze kolem 3 vteřin. Před startem jsme si s Markem řekli, že do toho půjdeme na plno. Náskok jsme navýšili na 7 vteřin a tím i vyhráli třídu E1 a celkově v historikách jsme dojeli na suprovém 6 místě.

Na rampě jsme se akorát blbě usmívali, protože na takovouto slávu nejsme zvyklí. Ale je to návykové:-) Dalo by se říci, že konec dobrý, všechno dobré. Ale nemám z letošní Rally Bohemia úplně dobrý pocit. Ne že by tratě byly špatné, to rozhodne ne (až na tu Městskou), ale spíše jde o celkovou atmosféru, přístup k posádkám a takové to rallyové myšlení a srdce - jako kdyby to pořadatelé dělali jenom pro peníze a vytratil se z toho zápal a nadšení pro krásný sport, který má "pod komínem" bohatou historii. Je to velká škoda, že se tam jezdí zviditelnit jenom Škoda a ostatní dělají jakési křoví. Ale nechme chmury stranou a již nyní se připravujeme na populární Barumku.

Dnes 4 - Měsičně 98 - Celkem 112129